Razmatranje moći i vlasti Maxa Webera
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 15 | Nivo: Filozofski fakultet, Sarajevo

ABSTRACT
Cilj ovog seminarskog rada prije svega je da objasni Weberovu koncepciju moći i vlasti. Weberovo shvatanje moći predstavlja najvažniju tačku u njegovoj sociologiji vlasti. Bez kategorije moći nije moguće razumjeti Weberovo shvatanje politike, kao ni njegovo određenje države. Veliku važnost ima Weberovo razlikovanje moći i vlasti. U ovom radu se posebna pažnja poklanja Weberovoj analizi legitimnosti vlasti, jer to pitanje ima veliki značaj za političku sociologiju. U tekstu se detaljno prikazuju najvažnije odlike sva tri tipa legitimnosti vlasti: racionalno-birokratske, tradicionalne i harizmatske. Drugi dio teksta bavi se pitanjima društvene podjele moći. U okviru toga izlažu se Weberovi pogledi na klase i staleže.
Ključne reči: moć, vlast, legitimnost, birokratska vlast, tradicionalna vlast, harizmatska vlast.
UVOD
Tema ovog seminarskog rada je „Razmatranje moći i vlasti Maxa Webera“. Cilj rada je prije svega objasniti pojmove moći i vlasti te objasniti na koji način je Weber vlast podijelio na tri tipa i to: birokratsku vlast, tradicionalnu vlast i harizmatsku vlast.
Tek nakon četiri godine nastavlja raditi, a po starom običaju opet intenzivno, na iščitavanju literature i pisanju vlastitih radova, premda se bolest povremeno vračala u blažim oblicima. Tada se uveliko angažirao i na izgradnji sociologije kao nove znanosti i struke u Njemačkoj.
Maks Veber nije bio samo čovek od nauke. Pored strasti za nauku, on je strasno živeo i za politiku. Možda čak i više nego za nauku.
Na samom početku svog djela «Vlast i politika», Max Weber navodi da je politika sporna stvar i za one koji u njoj djeluju i za one koji je posmatraju. Weberov pojam (političke) moći bio je na drugi način prilagođen tradiciji političke historiografije u Njemačkoj, zahtjevima široke i detaljne analize odnosa vlasti, prije svega države i ustanova koje su joj prethodile. Moć je, kao ujediniteljska i osvajačka sila, opsesivan predmet interesa i znanstvenika i političara u Njemačkoj, zemlje koja je dugo razjedinjena i koja još u dobrom dijelu 19. stoljeća važi kao europska periferija, budući da glavnu igru vode Engleska, Francuska i Rusija. Moćna je ona država koja kod kuće različitim sredstvima održava društveni mir, ali najcešce represijom ili masovnom mobilizacijom. Ona potiče gospodarski razvoj, ali u službi vanjskopolitičke ekspanzije. Iznad svega, ima efikasnu vanjsku politiku kojoj daje prednost u odnosu na unutrašnju politiku. "Politika moći" dakle, zasniva se na znalačkoj upotrebi fizičke sile, dok su drugi argumenti, od ideološke propagande do ekonomske prisile, sporedni, odnosno manje efikasni.
Najpoznatija djela su mu “Privreda i društvo” (posthumno objavljeno), studija o nastanku kapitalizma “Protestantska etika i duh kapitalizma”, a njegovi govori “Znanost kao poziv” i “Politika kao poziv” postali su elementarni tekstovi sociologije, pa po tome mnogi u Weberu vide njemačkog Macchiavellia i utemeljitalja politologije.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!